قیمت ورق قلع اندود

خط تولید ورق قلع اندود چگونه است؟ به خاطر ویژگی‌های زیاد و کاربرد فراوانی که این محصول دارد، ادامه مطلب را به خط تولید ورق قلع اندود اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی از این موضوع به دست آورید. همچنین در مورد قیمت ورق قلع اندود را نیز صحبت می کنیم.محصولات فلزی به خصوص مقاطع آهنی و فولادی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. با وجود نقش پر رنگ در زندگی بشر یک ضعف بزرگ دارد و آن خوردگی و زنگ زدن است. این مشکل باعث شده تا مهندسین و صنعتگران به فکر حل آن برآیند. یکی از روش‌هایی که برای جلوگیری از خوردگی و فرسایش محصولات آهنی و قیمت ورق  مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش پوشش دادن به فلز است. محصولات آهنی و فولادی را با پوشش‌هایی از جنس روی، قلع و … مقاوم می‌کنند تا از زنگ‌زدگی آن‌ها جلوگیری شود.

ورق قلع اندود چیست؟

قیمت ورق قلع اندود نوعی ورق فولادی سرد نورد است که سطح آن را با فلز قلع پوشش داده‌اند. به ورق قلع اندود ورق تین پلیت نیز می‌گویند. قیمت ورق قلع اندوداین قیمت ورق به خاطر پوششی که دارد در برابر مواد غذایی، دارویی و شیمیایی واکنش نمی‌دهد و همین باعث می‌شود تا در این صنایع و صنایعی مثل رنگ‌سازی کاربرد زیادی داشته باشد. از کارخانه‌ها و تولیدکنندگان مطرح ورق قلع اندود ایران می‌توان به شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد. این کارخانه سهم بزرگی در تولید این ورق‌ها دارد. لازم است بدانید ورق‌های قلع اندود را در بازار هم به‌صورت رول و هم به‌صورت شیت می‌توان پیدا کرد.

برای ساخت ورق تین پلیت از فولاد کم‌کربن استفاده می‌شود که با ترکیبات آلیاژی مخصوص با روش ریخته‌گری مداوم ساخته می‌شود، ورق را در دو سطح داخلی و خارجی پوشش قلع می‌دهند. اگر بخواهیم لایه‌های ورق قلع اندود را معرفی کنیم به‌صورت زیر خواهد بود:

به ترتیب از بیرونی‌ترین لایه تا رسیدن به ورق فولادی:

دلیل استفاده از لایه روغن به خاطر جدا شدن راحت‌تر ورق‌ها از یکدیگر است. این لایه روغنی همچنین باعث می‌شود تا از چسبندگی و خوردگی پوشش محافظ ثانویه جلوگیری به عمل آید. برای روغن‌کاری ورق از روغن‌های غیر سمی که معمولاً دارای ترکیباتی مثل دی اکتیل سباسات یا استیل تری بوتیل سیترات است، استفاده می‌شود. قیمت ورق قلع اندود

قبل از لایه روغن یک ‌لایه غیرفعال شده وجود دارد که از فلز کروم، اکسید آن و اکسید کروم هیدراته ساخته شده است. این لایه برای رنگ‌پذیری و لاک پذیری ورق کمک می‌کند.

در لایه زیرین یک لایه از فلز قلع وجود دارد؛ و در زیر آن لایه‌ای از آلیاژ آهن و قلع وجود دارد. از این لایه جهت نگه داشتن قلع روی فلز استفاده می‌شود.

کاربرد ورق قلع اندود چیست؟

جدول وزنی ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان

ظرفیت 103000 تن در سال
ضخامت ورق 0.18 تا 0.4 میلی‌متر
عرض ورق (کلاف) 600 تا 1030 میلی‌متر
عرض ورق (بسته) 600 تا 1000 میلی‌متر
قطر داخلی کلاف 420 میلی‌متر
قطر خارجی کلاف حداکثر 2000 میلی‌متر
وزن کلاف متناسب با عرض کلاف 2 تا 16 تن
وزن بسته 1 تا 2 تن
وزن پوشش قلع (یک سطح ورق) 2.8 تا 15.2 گرم بر مترمربع
لایه روغن 4 تا 8 میلی‌گرم بر مترمربع
لایه خنثی 1 تا 8 میلی‌گرم بر مترمربع

خط تولید ورق قلع اندود

برای تولید ورق قلع اندود، ورق سرد را از مراحل مختلفی عبور می‌دهند. ابتدا کلاف فولادی نورد سرد را باز می‌کنند، ورق را با مواد قلیایی تمیز می‌کنند و در آب شستشو می‌دهند. بعد از خشک کردن ورق آن را با روش الکترولیتی قلع آبکاری می‌کنند و دوباره در آب شستشو می‌دهند. سپس وارد فرایند اسیدشویی می‌شود و سطح آن براق می‌شود. سطح ورق را با کرم پوشش می‌دهند و روغن می‌زنند. دوباره کلاف پیچی انجام می‌شود و بعد آن را به صورت کلاف یا ورق بسته‌بندی کرده و به بازار عرضه می‌شود. قیمت ورق قلع اندود