دلایل ضد زنگ بودن فولاد را بشناسید

چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است

قیمت میلگرد گالوانیزه در مشهد

در سال 1913 ، هری برارلی ، متالورژیست انگلیسی ، که در حال کار بر روی پروژه ای برای بهبود لوله های تفنگ بود ، به طور تصادفی کشف کرد که افزودن کروم به فولاد کم کربن باعث مقاومت در برابر لک می شود چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است. علاوه بر آهن ، کربن و کروم ، فولاد ضد زنگ مدرن ممکن است دارای عناصر دیگری مانند نیکل ، نیوبیم ، مولیبدن و تیتانیوم نیز باشد.

ورق CK45 روسیه ۵۵ میل

 

نیکل ، مولیبدن ، نیوبیم و کروم مقاومت در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ را افزایش می دهند. این افزودن حداقل 12٪ کروم به فولاد است که باعث مقاومت در برابر زنگ زدگی ، یا لکه “کمتر” نسبت به انواع دیگر فولاد می شود. کروم موجود در فولاد با اکسیژن موجود در جو ترکیب شده و یک لایه نازک و نامرئی از اکسید حاوی کروم تشکیل می دهد که به آن فیلم منفعل گفته می شود. اندازه اتمهای کروم و اکسیدهای آنها مشابه است ، بنابراین آنها کاربرد فولاد ضد زنگ به طور مرتب روی سطح فلز قرار می گیرند و یک لایه پایدار به ضخامت چند اتم تشکیل می دهند. اگر فلز بریده یا خراشیده شود و فیلم غیرفعال مختل شود ، اکسید بیشتری به سرعت تشکیل شده و سطح در معرض آن را بازیابی می کند و از آن در برابر خوردگی اکسیداتیو محافظت می کند.

 

قیمت تیرآهن سبک در تهران

از طرف دیگر ، آهن به سرعت زنگ می زند زیرا آهن اتمی بسیار کوچکتر از اکسید آن است ، بنابراین اکسید به جای یک لایه بسته بندی شده محکم ، یک لایه سست تشکیل می دهد و پوسته می شود. فیلم غیرفعال برای ترمیم خود به اکسیژن نیاز دارد ، چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است بنابراین فولادهای ضد زنگ در محیط های کم اکسیژن و گردش خون ضعف مقاومت در برابر خوردگی دارند. در آب دریا ، کلریدهای حاصل از نمک با سرعت بیشتری نسبت به ترمیم فیلم غیرفعال در محیط اکسیژن کم ، به فیلم منفعل حمله کرده و از بین می روند.

قیمت تیرآهن سبک در مشهد

انواع فولاد ضد زنگ

سه نوع اصلی از فولادهای ضد زنگ آستنیتی ، فریتی و مارتنزیتی هستند. این سه نوع فولاد با ریزساختار یا فاز کریستالی غالب آنها شناسایی می شوند. روش تولید ورق آجدار

 

آستنیتی: فولادهای آستنیتی آستنیت را به عنوان فاز اصلی خود دارند (بلور مکعب صورت محور). این آلیاژها حاوی کروم و نیکل (گاهی منگنز و نیتروژن) هستند که در اطراف ترکیب نوع 302 آهن ، 18٪ کروم و 8٪ نیکل ساخته شده اند. فولادهای آستنیتی با عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیستند. چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است آشنا ترین فولاد ضد زنگ احتمالاً نوع 304 است که گاهی اوقات T304 یا به سادگی 304 نامیده می شود. فولاد ضد زنگ جراحی نوع 304 فولادی آستنیتی است که حاوی 18-20٪ کروم و 8-10٪ نیکل است.

فریتیک: فولادهای فریتیک فریت (کریستال مکعب بدن محور) را به عنوان فاز اصلی خود در نظر می گیرند. این فولادها حاوی آهن و کروم هستند که بر اساس ترکیب نوع 430 17 درصد کروم ساخته شده اند. انعطاف پذیری فولاد فریتیک نسبت به فولاد آستنیتی کمتر است و با عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیست. معرفی اسکلت پیچ و مهره ای

مارتنزیتی: ریزساختار مارتنزیت orthorhombic برای اولین بار توسط میکروسکوپیتور آلمانی Adolf Martens در حدود سال 1890 مشاهده شد. فولادهای مارتنزیتی فولادهای کم کربن هستند که در اطراف ترکیب نوع 410 آهن ، 12٪ کروم و 0.12٪ کربن ساخته شده اند. ممکن است معتدل و سخت شوند. مارتنزیت به فولاد سختی زیادی می بخشد ، اما همچنین مقاومت آن را کاهش می دهد و آن را شکننده می کند ، بنابراین تعداد کمی از فولادها کاملاً سخت شده اند.

قیمت ورق سیاه ST37 و ST52

همچنین درجه های دیگری از فولادهای ضد زنگ وجود دارد مانند فولادهای ضد زنگ سخت شده در رسوب ، دوبلکس و ریخته گری. فولاد ضد زنگ را می توان در انواع مختلف پوشش و بافت تولید کرد و می توان آن را در طیف گسترده ای از رنگ ها رنگ آمیزی کرد. چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است سیم قفل ایمنی چیست؟

 

 

انفعال

در مورد اینکه آیا مقاومت در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ می تواند با فرایند انفعال افزایش یابد ، اختلاف نظر وجود دارد. اساساً ، غیرفعال سازی حذف آهن آزاد از سطح فولاد است. این کار با غوطه ور شدن فولاد در یک اکسیدان مانند اسید نیتریک یا محلول اسید سیتریک انجام می شود. از آنجا که لایه بالایی آهن برداشته می شود ، غیرفعال سازی تغییر رنگ سطح را کاهش می دهد. لوله های فولادی مربع

 

در حالی که انفعال بر ضخامت یا اثر بخشی لایه منفعل تأثیر نمی گذارد ، چرا فولاد ضد زنگ ضد زنگ است اما در تولید یک سطح تمیز برای درمان بیشتر مانند آبکاری یا رنگ آمیزی مفید است. از طرف دیگر ، اگر اکسیدان به طور ناقص از فولاد خارج شود ، همانطور که گاهی اوقات در قطعات با اتصالات یا گوشه های تنگ اتفاق می افتد ، در این صورت ممکن است خوردگی شکاف ایجاد شود. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که کاهش خوردگی ذرات سطح حساسیت به خوردگی حفره ای را کاهش نمی دهد. روش تولید ورق آجدار