قیمت انواع لوله را بدانید

قیمت لوله

قیمت لوله به عنوان یک محصول فولادی پرکاربرد و مهم در کاربردهای ساختمانی و صنعتی بر قیمت بسیاری از محصولات فولادی فلزی صنعتی ساختمانی و غیر تأثیرگذار است بنابراین اطلاع از قیمت لوله به صورت روزانه برای آن دسته از افرادی که قصد خرید لوله فولادی را دارند امری اساسی و ضروری در ادامه می خواهیم در مورد محصول فولادی لوله و انواع غیرفلزی آن به طور مختصر صحبت کرده و در مورد قیمت لوله فولادی نحوه خرید لوله و تشخیص لوله معیوب است سالم اطلاعات مفیدی ارائه دهیم با ما همراه باشید.

لوله و انواع آن در بازار

لوله چیست محصولی است استوانه ای شکل که دو طرف آن باز و در ضخامت سطح مقطع و طول متفاوت و متنوع ساخته می شود جنس این محصول ممکن است به صورت فلزی و یا غیر فلزی باشد که بسته به کاربرد آن تعیین می شود. لوله برای انتقال مواد مایع گاز و در برخی مواقع و در فاصله نزدیک برای انتقال مواد جامد مثل شن و ماسه گندم جو و امثال این ها به کار می رود. برای ساخت لوله استانداردهای مختلفی توسط کشورها تدوین می‌شود که هر یک بر اساس ویژگی هایی که به محصول تولید شده می دهد و کاربردهای آن را تعیین می کند متفاوت است ما در ادامه به طور خاص می خواهیم بر روی لوله های فلزی و لوله فولادی تمرکز کنیم.

قیمت لوله

انواع لوله آهن رسان

لوله فلزی و لوله غیر فلزی

به لوله هایی که از فلزاتی مثل آلومینیوم آهن فولاد برنج مس برنز روی شدن و غیر ساخته می شوند لوله فلزی و به لوله هایی که از مواد غیر فلزی مثل شیشه پلاستیک پی وی سی فایبرگلاس سفال ماسه چوب و غیره ساخته می شوند لوله های غیرفلزی گفته می شود.

مطمئناً نمی‌دانید که لوله فلزی استحکام و مقاومت بالایی در برابر فشار و دما دارد بنابراین در بسیاری از کاربردهای صنعتی مثل انتقال مواد شیمیایی نفت و گاز آب و فاضلاب در پالایشگاه ها و معادن اسکله‌های دریایی و غیره بیشتر کاربرد دارد. در میان انواع فلزات آهن نقش مهمی در تولید محصولات مختلف فلزی و مقاطع فولادی به عهده دارد اگر اطراف خود را نگاه کنید چیزهای زیادی می بینید که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از آهن ساخته شده اند یا جنس اصلی آن‌ها آهن است و یا بخش زیادی از ترکیب شیمیایی آن‌ها را آهن تشکیل داده است به عبارتی آلیاژ مهمی از آهن هستند فولاد مهم‌ترین آلیاژ آهن است فولاد نقش مهمی در صنایع مختلف عهده داشته و به همین دلیل در اینجا می خواهیم در مورد لوله فولادی صحبت کنیم لوله فولادی ویژگی‌های بسیار خوبی دارد که آن را از دیگر انواع لوله متمایز می سازد مقاومت به گرما و حرارت مقاومت در برابر آتش سوزی تا حد زیادی مقاومت به کشش فشار و ویژگی های از این دست که فلزات فولادی دارند با تولید لوله فولادی در لوله نیز وجود خواهد داشت.

اما می دانیم که فولاد انواع و آلیاژهای مختلفی دارد بنابراین می‌توان با بسیاری از این آلیاژ های فولاد لوله ساخت بنابراین لوله های ساخته شده با فولاد های مختلف دارای ویژگی های متفاوتی نیز هستند از مهم‌ترین انواع لوله فولادی که در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بازار نیز پیدا می شود می توان به لوله فولادی ضد زنگ یا استنلس استیل لوله فولادی گالوانیزه لوله فولادی سیاه یا آهنی اشاره کرد.

انواع لوله از نظر روش و استاندارد ساخت

لوله فولادی به دو روش اصلی ساخته می شود. بر این اساس لوله درزدار و بدون درز تولید می شود.

لوله درزدار به لوله های گفته می‌شود که در سطح لوله و در طول آن محل جوشکاری وجود داشته باشد به عبارتی برای ساخت لوله از جوشکاری ورق‌های فولادی استفاده شده باشد اما لوله درد که به آن له مانیسمان نیز می‌گویند به لوله‌های گفته می‌شود که برای ساخت آن‌ها از ورق استفاده نشده و در واقع به صورت مستقیم از شمش فولادی در کوره های زهر و تحت فرآیندهای مختلف به لول تبدیل شده است عدد آن جای هیچ جوشکاری و درزی وجود ندارد.

اگر دو لوله با سایز برابر جنس یکسان را در نظر بگیریم که یکی به صورت درزدار ساخته شده و دیگری به صورت بدون درز تولید شده باشد لوله بدون درز مقاومت و استحکام دوام و پایداری بالاتری نسبت به لوله درزدار دارد.

با این توصیف می خواهیم توضیحات بیشتری در مورد این دو لوله ارائه بدهیم.

در بازار آهن آلات اصطلاحاتی مثل درزجوش درز مستقیم مانیسمان و اسپیرال در زمینه لوله های فولادی به گوش می خورد. اصولاً به لوله درزدار ای که درز و جوش آن به صورت مستقیم و خط راست در طول لوله وجود داشته باشد لوله درز مستقیم نام دارد اما اگر برای ساخت لوله از ورق‌های فولادی کویل شده استفاده کرد که در روش تولید آن به صورت حلزونی و مارپیچ ورقه ها لوله شده و لبه های آن جوش داده شده باشد محل درز و جوشکاری ها به صورت حلزونی و مارپیچ در طول لوله دیده می‌شود که به این نوع لوله، لوله اسپیرال گفته می شود. از آنجایی که روش تولید متفاوت است و برای هر یک هزینه متفاوتی نیاز می باشد قیمت این دو لوله نیز با هم تفاوت دارد لازم است بدانید قیمت لوله درزدار معمولاً ارزان‌تر است قیمت لوله بدون درس است.

البته اصطلاحاتی مثل لوله سیاه لوله آهنی نیز بسیار به گوش می‌خورد که مقصود از آن‌ها همان لوله فولادی ساخته شده با فولاد st۳۷ است همان‌طور که می دانید ورقه های ساخته شده به روش نورد گرم است فولاد استی ۳۷ نیز ورق سیاه یا ورق آهن نامیده می شوند به همین دلیل است که لوله های ساخته شده با این فولاد نیز لوله سیاه نامیده می شوند.

 

لوله

قیمت لوله آهنی دست دوم در آهن رسان  قیمت لوله فلزی قیمت لوله آهنی سیاه قیمت لوله سیاه دست دوم قیمت لوله سیاه سپاهان آهن رسان قیمت لوله آب فلزی قیمت لوله سیاه درزدار اصفهان قیمت لوله فولادی 8 اینچ قیمت لوله آب فلزی قیمت لوله سیاه درزدار اصفهان قیمت لوله سیاه دست دوم در کانال تلگرامی آهن رسان قیمت لوله آهنی دست دوم قیمت لوله سیاه گازی لوله فلزی لوله 6 اینچ فولادی قیمت لوله فولادی 8 اینچ قیمت لوله آهنی دست دوم قیمت لوله سیاه درزدار در پیچ اینستاگرام آهن رسان قیمت لوله آهنی سیاه قیمت لوله آب فلزی قیمت لوله سیاه دست دوم قیمت لوله فولادی 8 اینچ قیمت لوله جوشی درزدار قیمت لوله مانیسمان  قیمت هر شاخه لوله آب فلزی قیمت هر شاخه لوله گالوانیزه قیمت لوله بدون درز سپاهان قیمت لوله فلزی گالوانیزه 4 اینچ قیمت لوله سیاه 10 اینچ قیمت لوله درز مستقیم آهن رسان قیمت لوله 4 اینچ قیمت لوله 10 اینچ در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir موجود می باشد.

 

قیمت لوله

لوله گالوانیزه آهن رسان

به دلیل اهمیت بالای این لوله می‌خواهیم به طور خاص به توضیح در مورد آن بپردازیم. فهمیدیم که مهم‌ترین و در واقع وظیفه لوله انتقال مواد و سیالات است در بسیاری از موارد نفت گاز مواد شیمیایی آب و فاضلاب شرایطی را ایجاد می‌کنند که باعث خوردگی و زنگ زدگی فلزات مختلف از جمله فولاد و آهن می شود یا اینکه محل کار برد به گونه‌ای مرطوب است که باعث زنگ زدگی فولاد و یا لوله از قسمت بیرونی می شود بنابراین باید راهی اندیشید تا از زنگ زدگی و فرسودگی لوله های فولادی در شرایط خورنده جلوگیری شود یکی از راه های پیشنهادی استفاده از لوله گالوانیزه شده می‌باشد لوله گالوانیزه که به آن لوله سفید نیز گفته می‌شود نوع لوله فولادی است که قسمت بیرونی و درونی آن با لایه ای از فلز مذاب روی پوشیده شده و سپس سرد شده است. لوله گالوانیزه نسبتاً ارزان و دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل خورنده مثل رطوبت و مواد شیمیایی است از آنجایی که فلز روی نسبت به فولاد و آهن در برابر اکسیژن و رطوبت زودتر اکسید می شود و واکنش نشان می دهد بنابراین به محض اینکه در جوی مرطوب قرار گرفت یک لایه اکسید بر روی لوله ایجاد می شود که از اکسیداسیون و خوردگی لایه های زیرین آن جلوگیری به عمل می‌آورد بنابراین لایه رویی در واقع خود را فدای لایه‌های زیرین می کند. لوله گالوانیزه بهترین نوع لوله برای لوله کشی آب و فاضلاب می باشد.