کاربرد فولاد ضد زنگ

کاربرد فولاد ضد زنگ

قیمت میلگرد گالوانیزه در مشهد

فولادهای ضد زنگ – مقدمه ای برگریدها خصوصیات و کاربردها – فولاد ضد زنگ یک ماده واحد نیست بلکه نام خانواده ای از فولادهای مقاوم در برابر خوردگی است. مانند بسیاری از اکتشافات علمی ، منشاء فولاد ضدزنگ در یک حادثه مهم قرار دارد. کاربرد فولاد ضد زنگ در سال 1913 شفیلد ، انگلیس ، هری برلی در حال تحقیق در مورد آلیاژهای جدید فولادی برای استفاده در بشکه های اسلحه بود.

ورق CK45 روسیه ۱۰ میل

او متوجه شد که برخی از نمونه های وی زنگ زده و دشوار نیستند. این آلیاژها حاوی حدود 13٪ کروم بودند. اولین کاربرد این فولادها در کارد و چنگال بود که بعداً شفیلد مشهور شد. کار همزمان در فرانسه منجر به ساخت اولین فولادهای زنگ نزن آستنیتی شد.

قیمت تیرآهن سبک در تهران

تقاضای سالانه فولاد ضد زنگ

تقاضای جهانی برای فولاد ضد زنگ با سرعتی در حدود 5٪ در سال در حال افزایش است. میزان مصرف سالانه اکنون بیش از 20 میلیون تن است و در مناطقی مانند صنعت ساخت و ساز و لوازم خانگی رو به افزایش است. استفاده های جدید به طور مداوم برای ظاهر جذاب ، مقاومت در برابر خوردگی ، کاربرد فولاد ضد زنگ نگهداری کم و استحکام از فولاد ضد زنگ یافت می شود. فولاد ضد زنگ گران تر از درجه های استاندارد فولاد است اما مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد ، به نگهداری کم نیاز دارد و نیازی به رنگ آمیزی و سایر پوشش های محافظ ندارد. این عوامل به این معناست که پس از در نظر گرفتن عمر سرویس و هزینه های چرخه عمر ، فولاد ضد زنگ از نظر اقتصادی قابل دوام تر است.

قیمت تیرآهن سبک در مشهد

 

خواص فولادهای ضد زنگ

قیمت ورق سیاه ST37 و ST52

خواص سودمند فولاد ضد زنگ را می توان در مقایسه با فولاد کربن معمولی معمولی مشاهده کرد. اگرچه فولاد ضد زنگ طیف وسیعی از خواص را دارد ، به طور کلی ، در مقایسه با فولاد خفیف ، فولاد ضد زنگ دارای موارد زیر است:

قیمت ورق قلع اندود

مقاومت در برابر خوردگی از فولاد ضد زنگ

ساختارهای ضدزنگ در سال 2020

تمام فولاد ضد زنگ آلیاژهای بر پایه آهن هستند که حداقل حدود 10.5٪ کروم را در خود جای داده اند. کروم موجود در آلیاژ یک لایه اکسید تمیزکننده محافظ خود شفابخش را تشکیل می دهد. این لایه اکسید به مقاومت در برابر خوردگی به فولاد ضد زنگ می دهد. ماهیت بهبودی لایه اکسید به معنای مقاومت در برابر خوردگی بدون در نظر گرفتن روش های ساختگی است. کاربرد فولاد ضد زنگحتی اگر سطح مواد بریده یا آسیب دیده باشد ، خود بهبود می یابد و مقاومت در برابر خوردگی حفظ می شود.

مصارف فولاد

در مقابل ، فولادهای کربن معمولی ممکن است با رنگ آمیزی و یا روکشهای دیگری مانند گالوانیزه در برابر خوردگی محافظت شوند. هرگونه تغییر سطح ، سطح زیر فولاد را در معرض دید قرار داده و خوردگی در آن رخ می دهد.

فرآیند پیری مصنوعی

خوردگی درجات مختلف استیل با محیط های مختلف متفاوت خواهد بود. نمرات مناسب به محیط خدمات بستگی دارد. حتی مقادیر کمی از برخی عناصر به طور قابل توجهی می توانند مقاومت در برابر خوردگی را تغییر دهند. به طور خاص کلریدها می توانند تأثیر منفی بر مقاومت در برابر خوردگی از فولاد ضد زنگ داشته باشند. کاربرد فولاد ضد زنگ

چگونه یک کارگاه فولاد را خنک کنیم

گریدهای بالای کروم ، مولیبدن و نیکل از مقاومت در برابر خوردگی برخوردار هستند.

مقاومت در برابر Cryogenic (دمای پایین)

مقاومت کرایوژنیک با شکل پذیری یا چقرمگی در دماهای زیر صفر اندازه گیری می شود. در دمای کرایوژنیک ، مقاومت کششی فولاد ضد زنگ آستنیتی قابل ملاحظه ای بالاتر از دمای محیط است. همچنین مقاومت بسیار خوبی دارند.

فولاد و انواع ان را در این مقاله بشناسید

فولادهای سخت کننده فریتیک ، مارتنزنی و بارندگی نباید در دماهای زیر صفر مورد استفاده قرار گیرند. سختی این درجه ها در دماهای پایین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در بعضی موارد این افت نزدیک به دمای اتاق رخ می دهد.

 

سخت شدن کار از فولاد ضد زنگ

درجه سختی کار فلز ضدزنگ این مزیت را دارد که افزایش قابل توجهی در استحکام فلز به سادگی از طریق کار سرد حاصل می شود. ترکیبی از مراحل کار سرد و پخت و پز را می توان مورد استفاده قرار داد تا به یک قطعه خاص ساخته شده استحکام خاصی بدهد. کاربرد فولاد ضد زنگ

نمونه بارز آن نقاشی سیم است. سیم مورد استفاده به عنوان چشمه به سختی کششی خاص کار خواهد کرد. اگر قرار بود از همان سیم به عنوان سیم کراوات قابل خمش استفاده شود ، آنیل می شود و در نتیجه یک ماده نرم تر می شود.

 

مقاومت داغ

درجه های آستنیتی مقاومت بالایی را در دماهای بالا حفظ می کنند. این خصوصاً با نمرات حاوی مقادیر بالای کروم و / یا سیلیکون زیاد ، نیتروژن و عناصر کمیاب خاکی (به عنوان مثال درجه 310 و S30815) بسیار مناسب است. درجه بالای فرمی کروم مانند 446 همچنین می تواند قدرت گرم بالایی را نشان دهد.

 

میزان بالای کروم از جنس استنلس استیل نیز در مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن در دماهای بالا کمک می کند. کاربرد فولاد ضد زنگ

 

انعطاف پذیری فولاد ضد زنگ

تمایل به انعطاف پذیری در طول کشش٪٪ کشش دارد. کشیدگی فولاد ضد زنگ آستنیتی بسیار زیاد است. انعطاف پذیری بالا و میزان سختی کار زیاد باعث می شود فولاد ضد زنگ آستنیتی با استفاده از فرآیندهای شدید مانند ترسیم عمیق شکل بگیرد.

.

مقاومت بالا

در مقایسه با فولادهای خفیف ، فولاد ضد زنگ استحکام کششی بالاتری دارد. فولاد ضد زنگ دوبلکس از استحکام کششی بالاتری نسبت به فولادهای آستنیتی برخوردار است. کاربرد فولاد ضد زنگ